ASPROD

W 1220 roku książę Swantibor podarował ziemie, pomiędzy Iną i Goleniowem a jeziorem Dąbskim, mnichom - Cystersom z Kołbacza. Ten pas ziemi był przyznany na mocy aktu darowizny zwanym "Sulitudinis de Golinog". Jednakże z różnych powodów mnisi nie potrafili dobrze gospodarzyć na podmokłych terenach.

 Po epoce reformacji obszar ten został z powrotem przejęty przez książąt Pomorza Zachodniego. Zbudowano wały w bagnistym lesie, które wykorzystywano w trakcie polowań. Pod koniec XVI wieku, w lesie niedaleko rzeki Iny (w okolicach między dzisiejszymi Kliniskami Wielkimi a Pucicami), książę Johann Friederich założył siedzibę myśliwską wraz z dodatkowymi zabudowaniami, którą zabezpieczał mur. Siedzibę nazwano Friedrichswalde.
Do książęcego orszaku należał błazen niejaki Klaus Hinze, od którego nazwiska powstała także nazwa osady znajdującej się na wschód od siedziby myśliwskiej - Hinzendorf (dzisiaj Sowno).
Podczas wyniszczającej wojny trzydziestoletniej Szwedzi przejęli siedzibę Friedrichswalde.
W 1637 roku, w środku wojny trzydziestoletniej, umarł książę Bogusław XIV. Według zobowiązania dziedzicznego Pomorze Zachodnie powinno przejść pod panowanie władców Brandenburgii - Hohenzollernów. Szwecja chciała przeszkodzić w tych zamiarach. Na mocy pokoju westwalskiego z 1648 roku doszło więc do podziału Pomorza. Szwecja otrzymała Pomorze Zaodrzańskie ze Szczecinem, wyspą Rugią, Wolinem i Uznamem oraz wybrzeże zalewu z Kamieniem i Goleniowem; resztę ziem pomorskich na wschód od Odry oddano Branderburgii. Dopiero od 1719 roku Szczecin wraz z okolicami przyłączono do państwa brandenburskiego a później pruskiego. W 1726 roku z inicjatywy pruskiego króla Fryderyka Wilhelma posiadłość ziemska Friedrichswalde stała się własnością rządową.

Okolice Klinisk Wielkich

  • W kierunku północnym - Rurzyca
  • W kierunku zachodnim - Pucice
  • W kierunku zachodnim - Czarna Łąka
  • W kierunku zachodnim - Lubczyna
  • W kierunku południowym - Załom

W kierunku północnym - Rurzyca

RurzycaRurzyca (do 1945 Rörchen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na zachód od drogi ekspresowej S3, przy drodze Goleniów – Kliniska, na skraju Puszczy Goleniowskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. Obecnie 654 mieszk. (2009), znajduje się tutaj kościół wybudowany w roku 1906, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Szczególnie ciekawe są dębowe drzwi wejściowe i ich dekoracyjne elementy metalowe. Kościół ma budowę salową z wyraźnie wydzielonym prezbiterium (ciekawe jest to, że znajduje się ono od strony zachodniej).

Read More

W kierunku zachodnim - Pucice

PucicePucice (do 1945 Oberhof) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na skraju Równiny Goleniowskiej i Doliny Dolnej Odry, przy drodze łączącej Rurzycę ze Szczecinem, ok. 15 km na południowy zachód od Goleniowa. Obecnie (2009) 495 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. W 2009 roku połączono osadę Pucice oraz kolonię Pucice-Kolonia w jedną miejscowość o statusie wsi i nazwie Pucice.

Read More

W kierunku zachodnim - Czarna Łąka

Czarna ŁąkaCzarna Łąka (niem. Wilhelmsfelde) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego. W roku 2009 miejscowość liczyła 230 mieszkańców.

Wieś leży w Dolinie Dolnej Odry, ok. 600 m na wschód od jeziora Dąbie, ok. 16 km na południowy zachód od Goleniowa, przy drodze łączącej Lubczynę ze Szczecinem.

Read More

W kierunku zachodnim - Lubczyna

LubczynaLubczyna (do 1945 Lübzin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1945-1954 i 1973-1976 istniała gmina Lubczyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Lubczyna rozwija się przede wszystkim jako wieś turystyczna. Nad jeziorem Dąbie znajduje się szeroka, piaszczysta plaża, ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Goleniowa i okolic. Kąpielisko jest strzeżone, znajduje się tutaj akwarama i przebieralnie. Obok znajduje się port jachtowy i przystań.

Read More

W kierunku południowym - Załom

ZałomZałom (do 1945 Arnimswalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, położona w Dolinie Dolnej Odry, na skraju Puszczy Goleniowskiej, ok. 2 km od jeziora Dąbie, przy drodze Lubczyna – Szczecin, administarcyjnie bezpośrednio graniczy z miastem Szczecinem.

Nieopodal wsi znajduję się uroczysko Trzebuskie Łęgi, gdzie znajduje się dawne osiedle rybackie. Obecnie są tam 3 domy mieszkalne i budynki gospodarcze, a Trzebuskie Łęgi (miejscowość) są używane jako nazwa tego osiedla.

Read More

1% podatku dla Oliwii

Podatek 1 procent dla Oliwii

Reklama

Wieści z okolicy

Źródła nie znaleziono

Statystyka

Odsłon artykułów:
2946580