ASPROD

Wiek XIX na terenach dzisiejszych Klinisk Wielkich, Rurzycy czy Rurki obfitował w wiele klęsk żywiołowych, epidemii chorób zakaźnych. W połączeniu z początkowymi trudnościami w gospodarowaniu słabej jakości ziemią powodowało to, że ówczesne życie ludności nie należało do łatwych.


W 1811 roku wybuchł olbrzymi pożar, który zniszczył większość budynków w Rorchen. Tylko kilka domów nie zostało naruszonych.
Od 1847 do 1857 roku teren Prus ogarnęła epidemia cholery. Epidemia ta była trzecią (w XIXw.) dużą epidemią jaka rozprzestrzeniła się w Europie. W 1853 roku epidemia dotarła na tereny "siedmiu wsi" (Rorchen, Friedrich Wilhelms Tal, Elisenau, Klein Christinenberg, Gross Christinenberg, Klein Sophiental, Gross Spohiental). Musiał być to straszny okres dla tych ziem. Wiele rodzin utraciło swoich bliskich. Domy stawały się opustoszałe, a cmentarz zapełniał się nowymi ofiarami epidemii. Fakt ten udokumentowany został w księdze kościelnej. Przykładowo strona tej księgi z dnia 26 października 1853 roku zawierała listę zmarłych w tym dniu:
1. Friderike, Wilhelmilne (18 lat),
2. Anna, Regine Kruger (67 lat),
3. Friedrich, Wilhelm (18 lat),
4. August, Friedrich (10 lat),
5. Berta, Helene (15 lat),
6. Friederike, Caroline (44 lat),
7. Caroline, Friederike (2 lata).

Kościół w Gross Christinenberg (nie istnieje)
Cmentarz w Gross Christinenberg (dzisiaj tablica pamiątkowa)

W 1870 roku wybuchł pierwszy duży pożar w Gross Christinenberg (dzisiaj Kliniska Wielkie). Spłonęło kilka domów w centrum wsi oraz stara szkoła.
Kolejny pożar, który dokonał olbrzymich zniszczeń wybuchł w 1901 roku (brak dokładniejszych danych na temat tego pożaru).

Okolice Klinisk Wielkich

  • W kierunku północnym - Rurzyca
  • W kierunku zachodnim - Pucice
  • W kierunku zachodnim - Czarna Łąka
  • W kierunku zachodnim - Lubczyna
  • W kierunku południowym - Załom

W kierunku północnym - Rurzyca

RurzycaRurzyca (do 1945 Rörchen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na zachód od drogi ekspresowej S3, przy drodze Goleniów – Kliniska, na skraju Puszczy Goleniowskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. Obecnie 654 mieszk. (2009), znajduje się tutaj kościół wybudowany w roku 1906, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Szczególnie ciekawe są dębowe drzwi wejściowe i ich dekoracyjne elementy metalowe. Kościół ma budowę salową z wyraźnie wydzielonym prezbiterium (ciekawe jest to, że znajduje się ono od strony zachodniej).

Read More

W kierunku zachodnim - Pucice

PucicePucice (do 1945 Oberhof) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na skraju Równiny Goleniowskiej i Doliny Dolnej Odry, przy drodze łączącej Rurzycę ze Szczecinem, ok. 15 km na południowy zachód od Goleniowa. Obecnie (2009) 495 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. W 2009 roku połączono osadę Pucice oraz kolonię Pucice-Kolonia w jedną miejscowość o statusie wsi i nazwie Pucice.

Read More

W kierunku zachodnim - Czarna Łąka

Czarna ŁąkaCzarna Łąka (niem. Wilhelmsfelde) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego. W roku 2009 miejscowość liczyła 230 mieszkańców.

Wieś leży w Dolinie Dolnej Odry, ok. 600 m na wschód od jeziora Dąbie, ok. 16 km na południowy zachód od Goleniowa, przy drodze łączącej Lubczynę ze Szczecinem.

Read More

W kierunku zachodnim - Lubczyna

LubczynaLubczyna (do 1945 Lübzin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1945-1954 i 1973-1976 istniała gmina Lubczyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Lubczyna rozwija się przede wszystkim jako wieś turystyczna. Nad jeziorem Dąbie znajduje się szeroka, piaszczysta plaża, ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Goleniowa i okolic. Kąpielisko jest strzeżone, znajduje się tutaj akwarama i przebieralnie. Obok znajduje się port jachtowy i przystań.

Read More

W kierunku południowym - Załom

ZałomZałom (do 1945 Arnimswalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, położona w Dolinie Dolnej Odry, na skraju Puszczy Goleniowskiej, ok. 2 km od jeziora Dąbie, przy drodze Lubczyna – Szczecin, administarcyjnie bezpośrednio graniczy z miastem Szczecinem.

Nieopodal wsi znajduję się uroczysko Trzebuskie Łęgi, gdzie znajduje się dawne osiedle rybackie. Obecnie są tam 3 domy mieszkalne i budynki gospodarcze, a Trzebuskie Łęgi (miejscowość) są używane jako nazwa tego osiedla.

Read More

1% podatku dla Oliwii

Podatek 1 procent dla Oliwii

Reklama

Wieści z okolicy

Źródła nie znaleziono

Statystyka

Odsłon artykułów:
2946598