ASPROD

1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy napadły na niepodległą II Rzeczypospolitą Polską, co było początkiem okrutnej, wyniszczającej wojny, w której zginęło wiele milionów ludzi.

Na terenie połączonych "siedmiu wsi" (Rorchen, Friedrich Wilhelms Tal, Elisenau, Klein Christinenberg, Gross Christinenberg, Klein Sophiental, Gross Spohiental) czyli Christinenberga bezpośrednie działania wojenne dotarły dopiero w końcowym okresie II Wojny Światowej, kiedy ostatecznie przesądzona została klęska hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej.
Wojna zmieniła życie w Christinenbergu. Wielu niemieckich mężczyzn powołano do armii i wysłano na front. W Christinenbergu, obecnie na terenach miejscowości Kliniska Wielkie utworzono dwa obozy jenieckie: francuski i rosyjski. Jeńców wojennych (około 5000) wykorzystywano przede wszystkim do pracy w pobliskiej fabryce (obecnie Fabryka Kabli Załom) silników typu "Junkers" do niemieckich samolotów.
Wieś wyludniała się, część mieszkańców przeniosła się do większych miast. Brakowało żywności oraz innych towarów potrzebnych do egzystencji.
Szósty rok wojny rozpoczął się śnieżnie i mroźnie. Na wschodnim froncie Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim rozpoczęła olbrzymią ofensywę, która załamała obronę wroga. W styczniu 1945 roku radzieckie czołgi dodarły w okolice pomiędzy Frankfurtem a Kostrzyniem, gdzie przełamano niemiecką obronę. Zajęcie Kostrzynia przez Rosjan pozwoliło rozwinąć ofensywę na Pomorze od strony południowej. Radzieccy i polscy żołnierze zdobyli Pyrzyce pod koniec stycznia 1945. Otworzyło do drogę na Szczecin. Radzieckie czołgi bardzo szybko przerywały kolejne linie obrony. Przeważające siły aliantów, nie pozwalały niemieckim wojskom na zbyt wiele. Niemieckie akcje zbrojne ograniczały się przede wszystkim do zwiadu lub ewakuacji ludności z miast i wsi.
Na początku maraca 1945 roku front zbliżył się do Christinenberga na odległość około 20 km. Wojska radzieckie bombardowały Szczecin, Altdamm (Szczecin Dąbie) oraz zaatakowały Goleniów. Manewr ataku od południa i od północy uniemożliwiłby ucieczkę hitlerowcom. Christinenberg oraz okoliczne ziemie, w ciągu najbliższych dni, stały się areną walk. W nocy z 5 na 6 marca 1945 roku na Christinenberg spadły pierwsze bomby. Jak ciężkie toczyły się walki świadczyć może około 87 zniszczonych maszyn (6 marca 1945r) wzdłuż autostrady prowadzącej z Goleniowa do Szczecina. W większości były to uszkodzone niemieckie czołgi. 7 marca wojska aliantów zajęły Hinzendorf (dzisiaj Sowno), a do 8 marca prowadzono walki w lasach koło Augustwalde (dzisiaj Wielgowo).
Ziemie dzisiejszego powiatu goleniowskiego były bronione przez 10 Dywizję SS Frundsberg, III Niemiecki Korpus Pancerny oraz 25 Pułk Paramilitarny. Jednak oddziały te zostały przerzedzone w wyniku wcześniejszych walk i nie posiadały pełnej zdolności bojowej. Zadaniem sił niemieckich było jak najdłużej wiązać wojska polskie i radzieckie, aby opóźnić ofensywę na Berlin. 3 marca 1945 roku natarcie wojsk radzieckich na Goleniów rozwijało się ze wschodu i północy. Po trzydniowych zaciętych walkach (8 marca) oddziały radzieckie podeszły pod samo miasto. O kapitulacji miasta zadecydował szturm 79 Korpusu Piechoty Radzieckiej, który w kilkugodzinnych walkach zmusił do kapitulacji załogę niemiecką. 8 marca czołgi ruszyły w kierunku Dąbia (Altdamm) - przedmieścia Szczecina, a piechota zajęła się likwidacją rozbitych grup hitlerowskich w okolicznych lasach. W dwa dni później natarcie I Armii wyzwolił wyzwoliło Maszewo. Obszar Lubzin (Lubczyny), Christinenberga (dzisiaj Kliniska Wielkie, Rurzyca, Rurka), Friedrichsdorfu (w wyniku działań wojennych całkowicie zniszczony), wyzwolony w całości od połowy marca, znajdował się przez blisko dwa miesiące na linii frontu, gdyż oddziały niemieckie nadal zajmowały wyspę Wolin i przeciwległy brzeg Odry oraz (do 29 marca) przyczółek koło Świętej.
Żołnierz III Niemieckiego Korpusu Pancernego udokumentował tamte zdarzenia w dzienniku: "10 marca rozwijały się ciężkie walki o Christinenberg. Liczba kompanów szybko topnieje. Wioska jest stracona. 11 marca walki toczą się koło Friedrichsdorf. Zostaje całkowicie zniszczony. W nocy przypuszczono atak na wsie Bergland (dzisiaj Czarna Łąka - wcześniej Bystra), Oberhof (dzisiaj Pucice) oraz Hornskrug (znajdowała się pomiędzy Kliniskami Wielkimi a Załomiem - przy torach kolejowych; dzisiaj las, można jeszcze znaleźć pozostałości: bruk, fundamenty, części zabudowy). Zostają zajęte do 15 marca".
Christinenberg i okoliczne wsie opanowano do połowy marca 1945 roku, ale ostatecznie walki ustały na tym obszarze po kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. W wyniku traktatu pokojowego ziemie te ponownie, jak za Mieszka I, stały się polskie.

Okolice Klinisk Wielkich

  • W kierunku północnym - Rurzyca
  • W kierunku zachodnim - Pucice
  • W kierunku zachodnim - Czarna Łąka
  • W kierunku zachodnim - Lubczyna
  • W kierunku południowym - Załom

W kierunku północnym - Rurzyca

RurzycaRurzyca (do 1945 Rörchen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na zachód od drogi ekspresowej S3, przy drodze Goleniów – Kliniska, na skraju Puszczy Goleniowskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. Obecnie 654 mieszk. (2009), znajduje się tutaj kościół wybudowany w roku 1906, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Szczególnie ciekawe są dębowe drzwi wejściowe i ich dekoracyjne elementy metalowe. Kościół ma budowę salową z wyraźnie wydzielonym prezbiterium (ciekawe jest to, że znajduje się ono od strony zachodniej).

Read More

W kierunku zachodnim - Pucice

PucicePucice (do 1945 Oberhof) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na skraju Równiny Goleniowskiej i Doliny Dolnej Odry, przy drodze łączącej Rurzycę ze Szczecinem, ok. 15 km na południowy zachód od Goleniowa. Obecnie (2009) 495 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. W 2009 roku połączono osadę Pucice oraz kolonię Pucice-Kolonia w jedną miejscowość o statusie wsi i nazwie Pucice.

Read More

W kierunku zachodnim - Czarna Łąka

Czarna ŁąkaCzarna Łąka (niem. Wilhelmsfelde) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego. W roku 2009 miejscowość liczyła 230 mieszkańców.

Wieś leży w Dolinie Dolnej Odry, ok. 600 m na wschód od jeziora Dąbie, ok. 16 km na południowy zachód od Goleniowa, przy drodze łączącej Lubczynę ze Szczecinem.

Read More

W kierunku zachodnim - Lubczyna

LubczynaLubczyna (do 1945 Lübzin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1945-1954 i 1973-1976 istniała gmina Lubczyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Lubczyna rozwija się przede wszystkim jako wieś turystyczna. Nad jeziorem Dąbie znajduje się szeroka, piaszczysta plaża, ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Goleniowa i okolic. Kąpielisko jest strzeżone, znajduje się tutaj akwarama i przebieralnie. Obok znajduje się port jachtowy i przystań.

Read More

W kierunku południowym - Załom

ZałomZałom (do 1945 Arnimswalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, położona w Dolinie Dolnej Odry, na skraju Puszczy Goleniowskiej, ok. 2 km od jeziora Dąbie, przy drodze Lubczyna – Szczecin, administarcyjnie bezpośrednio graniczy z miastem Szczecinem.

Nieopodal wsi znajduję się uroczysko Trzebuskie Łęgi, gdzie znajduje się dawne osiedle rybackie. Obecnie są tam 3 domy mieszkalne i budynki gospodarcze, a Trzebuskie Łęgi (miejscowość) są używane jako nazwa tego osiedla.

Read More

1% podatku dla Oliwii

Podatek 1 procent dla Oliwii

Reklama

Wieści z okolicy

Źródła nie znaleziono

Statystyka

Odsłon artykułów:
2959055