Kliniska dzisiaj (cz. I)

Kliniska Wielkie (niem. Christinenberg) jest to stosunkowo duża wieś sołecka, położona w południowej części gminy Goleniów, oddalona ok. 5 km na płn.-wschód od granic administracyjnych miasta Szczecina. Miejscowość leży w niewielkim oddaleniu od drogi szybkiego ruchu. Przez środek wsi wiedzie szeroka droga. Nie zachowały się tutaj zabytkowe budynki mieszkalne.


Po 1945 roku nastąpiło częściowe zatarcie pierwotnego (ulicowego) układu przestrzennego oraz przekształcenie się wsi w formę wielodrożnicową. W obrębie Kliniska widoczny jest proces zacierania się historycznej kompozycji ruralistycznej oraz znaczne przeinwestowanie w układzie równoleżnikowym, który przyjmuje formę osiedla.

Budynek Poczty Polskiej w Kliniskach  

Kliniska Wielkie są wsią rozwojową. Panuje tu nowoczesne budownictwo jednorodzinne. Są też bloki mieszkalne. W Kliniskach mieszka niewielu rolników. Mieszkańcy tej miejscowości pracują głównie w Nadleśnictwie Kliniska, piekarni, a także innych zakładach produkcyjnych i usługowych znajdujących się na terenie wsi lub Szczecina i Goleniowa.

Nadleśnictwo Kliniska  

Kliniska są wsią posiadającą wodociąg i częściowo kanalizację. Znajduje się tu duża, nowoczesna i w pełni zautomatyzowana centrala telefoniczna. Wybudowano też maszt telefonii komórkowej Era GSM.

Maszt telefonii komórkowej Era GSM 

 


Drukuj  

Publish modules to the "offcanvs" position.

Free Joomla! templates by Engine Templates