Rusza remont chodników i ulic w Kliniskach

Aktualności Odsłony: 3695

Witam Państwa,

Udało się!!! Długo wyczekiwany remont głównych ulic: Piastowskiej i Szczecińskiej rozpocznie się w pierwszej połowie czerwca i potrwa do końca września. Cała inwestycja opiewa na kwotę ok. 3.6 mln zł. Wykonawcą remontu będzie firma Strabag Sp. z o.o. Czekają nas małe utrudnienia w ruchu, choć możliwość przejazdu zostanie zachowana.

Potrzeba chodników w Kliniskach była od wielu lat i wreszcie zostanie zrealizowana. Chciałbym się z Państwem podzielić informacją jak do tego doszło, gdyż była to długa i wyboista droga zakończona sukcesem dzięki determinacji, wsparciu oraz przychylności wielu osób. Standardowo każdy mieszkaniec zwykł mówić, iż "płaci podatki i mu się należy". Należy chodnik, oświetlenie, szkoła, basen, piękne otoczenie i wiele innych rzeczy. Zgadzam się z tym i popieram stwierdzenie, gdyż istotą płacenia podatków jest m.in. finansowanie potrzeb społeczeństwa. Nie mniej jednak od tego co nam się należy do możliwości finansowania naszych zachcianek jest nieraz długi dystans do pokonania. W przypadku Klinisk pojawił się dodatkowy problem w postaci własności obydwu ulic i pasa przeznaczonego na chodnik. Otóż należą do Powiatu i w zasadzie to Powiat powinien sfinansować całą inwestycję, na co nie było go stać. Teoretycznie Gmina nie musiała nic realizować, nie mniej jednak nawiązała współpracę z Powiatem pokazując, iż jest dla mieszkańców. Punktem zwrotnym tego remontu było złożenie przeze mnie pierwszej w gminie Inicjatywy Uchwałodawczej Obywatelskiej w 2011 roku, która zmieniła Wieloletni Plan Finansowy Gminy Goleniów wpisując kwotę 1,7 mln na budowę chodników i remont ulic w Kliniskach. Niestety Inicjatywa nie trafiła bezpośrednio na obrady Rady Miasta, gdyż złożyłem ją o ok 3 tygodnie za wcześnie. Nie minął 3 m-ny okres vacatio legis od uchwalenia ustawy do wejścia jej w życie.

W tym miejscu jako Sołtys Klinisk dziękuję Burmistrzowi Robertowi Krupowiczowi za wprowadzenie ww. Inicjatywy jako autopoprawkę Burmistrza do obrad Rady Miasta, dzięki czemu w wyniku głosowania inwestycja została wpisana do Wieloletniego Planu Finansowego. Cel złożenia Inicjatywy został osiągnięty. Gdy po głosowaniu rozmawiałem z Burmistrzem Krupowiczem powiedział, iż Inicjatywa Obywatelska jest dużym narzędziem działania i jeśli taka jest wola mieszkańców zrobi wszystko, aby inwestycja została zrealizowana. Gdy w kolejnym roku przyszła wycena całości okazało się, iż 1,7 mln starczy jedynie na remont ulicy Piastowskiej, a na Szczecińską nie ma pieniędzy.

Dziękuję Wiceburmistrzowi Henrykowi Zajce, gdyż podjął temat braku pieniędzy i wywalczył środki z funduszu "schetynowego". Jeszcze na wakacje 2013 byliśmy pewni remontu na 99%. Niestety jesienią po przegranych wyborach na Śląsku przez Grzegorza Schetynę (twórcy funduszu) nastąpiły cięcia owego funduszu i na kilka miesięcy straciliśmy pieniądze z ulicy Szczecińskiej. Po raz kolejny na wysokości zadania stanął Henryk Zajko, który po podziale pieniędzy uzyskanych z Lasów Państwowych wywalczył odpowiednią kwotę, aby remont w Kliniskach został zrealizowany w całości. Poniżej na zdjęciu z lewej strony Burmistrz Robert Krupowicz, z prawej Wiceburmistrz Henryk Zajko

Dziękuję również Radzie Wiejskiej w składzie Wioletta Zientek, Mieczysław Bździuch (również Radny Rady Miasta), Adam Wolny oraz dodatkowo Panu Tadeuszowi Skałeckiemu Radnemu Rady Miasta, którzy wraz ze mną uczestniczyli w ponad 20-stu spotkaniach z władzami Goleniowa wspierając koncepcję naszego remontu.

Piszę o tym wszystkim, gdyż zrealizowanie tak dużej inwestycji (3,6 mln) przez Gminę na terenie wiejskim należącym do Powiatu jest wynikiem ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób w ciągu tych 3 lat.

Pozdrawiam

Artur Bęben

Drukuj