ASPROD

Aktualności

Leśnicy na Jarmarku Piotra i Pawła

Leśnicy na Jarmarku Piotra i PawłaNadleśnictwo Kliniska przygotowało w dniu 25 czerwca 2017 r. stoisko na Jarmarku Piotra i Pawła w Szczecinie Podjuchach. Leśnicy z Klinisk przygotowali materiały edukacyjne i promocyjne dla uczestników jarmarku. Przy kole wiedzy leśnej uczestnicy jarmarku mogli sprawdzić lub uzupełnić swoją wiedzę przyrodniczą, o lesie, o ochronie przyrody. Każdy odwiedzający nasze stoisko miał możliwość otrzymania materiałów promocyjno- edukacyjnych oraz możliwość rozmowy z pracownikami Lasów Państwowych na tematy dotyczące pracy leśników, działań dotyczących ochrony przyrody w lasach, sieci Natura 2000. Mimo deszczowej pogody nasze stoisko było odwiedzane przez uczestników Jarmarku Piotra i Pawła.

Tekst: Jacek Sidorko

Dni lasu 2017

Dni Lasu 2017Kolejny raz w Nadleśnictwie Kliniska odbyła się w dniu 06 czerwca br. plenerowa impreza edukacyjna pod hasłem „ Dni Lasu" dla szkół i organizacji współpracujących z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. W programie spotkania znalazły się: wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego „Pocztówka z lasu": wręczenie statuetek za wieloletnią współpracę z okazji 20-lecia istnienia OEPL przy Nadleśnictwie Kliniska; program artystyczny przygotowany przez szkoły; pokaz tańca w wykonaniu pary tanecznej; spotkania na stanowiskach przygotowanych przez szkoły i instytucje uczestniczące w imprezie; pogadankę o bezpiecznych wakacjach ( Policja ); szybki kurs udzielania pierwszej pomocy; sadzenie pamiątkowych drzewek; potyczki sportowe oraz wspólne ognisko. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy i zakończyliśmy sygnałem odegranym na rogu. Przy pięknej pogodzie wszyscy uczestnicy spotkania mogli przyjemnie spędzić czas na łonie natury, sprawdzić swoja wiedzę dotycząca przyrody, leśnictwa, ekologii, obejrzeć ciekawe programy artystyczne, wykonać pamiątkowe prace na poszczególnych stoiskach szkolnych. Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w załączonym katalogu.

Tekst: Jacek Sidorko Zdjęcia: M. Jaguś

70-lecie szkoły w Kliniskach Wielkich

70-lecie szkoły w Kliniskach WielkichW 2017 roku Szkoła Podstawowa w Kliniskach Wielkich  obchodzić będzie 70-lecie swojego istnienia. Absolwentów oraz byłych nauczycieli prosimy o dzielenie się swoimi wspomnieniami.  Zachęcamy do przesyłania zdjęć, anegdot i opowieści ze szkolnej ławki. Z radością opublikujemy je na stronie naszej szkoły. Prosimy też o przynoszenie pamiątek szkolnych sprzed lat. Wszystkie dostarczone do szkoły pamiątki oraz zdjęcia będą otoczone wielką dbałością z naszej strony, a po zakończeniu obchodów zostaną Państwu zwrócone. Pamiątki można nam przekazywać:

Czytaj więcej: 70-lecie szkoły w Kliniskach Wielkich

Trwają prace konserwacyjne

Trwają prace konserwacyjne na stronie Klinisk Wielkich. Jest dużo zmian w kodzie, aby strona spełniała dzisiejsze standardy bezpieczeństwa. Strona jeszcze nie ma ostatecznego wyglądu jak i funkcjonalności. Za utrudnienia przepraszamy.

Warsztaty w Kliniskach

warsztatyW ramach Inicjatyw Lokalnych od maja 2016r. Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Grodnica” z Klinisk Wielkich organizuje warsztaty: malarskie, decupage, filcowania, florystyczne. Uczestnicy warsztatów pod kierunkiem instruktorów uczą się nowych technik malarskich, ikonografii, dekorowania przedmiotów, „sklejania” wodą z mydłem włóczki, układania kompozycji kwiatowych. Spotkania te cieszą się dużym zainteresowaniem. Panie są zadowolone z poznanych wiadomości i nowych umiejętności. Od września 2016r. ruszy kolejna tura warsztatów. Zapraszamy!!!

Czytaj więcej: Warsztaty w Kliniskach

I Ultra Cross Maraton 12H w Kliniskach Wielkich

„To był maj…” Pierwszy w  naszym powiecie Ultra Cross Maraton przeszedł do historii. 14 maja kilkudziesięciu biegaczy walczyło przez 12 godzin o przebiegnięcie jak najdłuższego dystansu, ale również o przebiegnięcie min 72,8km, które dawało zaliczenie biegu. Impreza odbyła się w malowniczym miejscu jakim jest Karczma Polska pod Kogutem.

Czytaj więcej: I Ultra Cross Maraton 12H w Kliniskach Wielkich

Okolice Klinisk Wielkich

  • W kierunku północnym - Rurzyca
  • W kierunku zachodnim - Pucice
  • W kierunku zachodnim - Czarna Łąka
  • W kierunku zachodnim - Lubczyna
  • W kierunku południowym - Załom

W kierunku północnym - Rurzyca

RurzycaRurzyca (do 1945 Rörchen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na zachód od drogi ekspresowej S3, przy drodze Goleniów – Kliniska, na skraju Puszczy Goleniowskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim. Obecnie 654 mieszk. (2009), znajduje się tutaj kościół wybudowany w roku 1906, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Szczególnie ciekawe są dębowe drzwi wejściowe i ich dekoracyjne elementy metalowe. Kościół ma budowę salową z wyraźnie wydzielonym prezbiterium (ciekawe jest to, że znajduje się ono od strony zachodniej).

Read More

W kierunku zachodnim - Pucice

PucicePucice (do 1945 Oberhof) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, na skraju Równiny Goleniowskiej i Doliny Dolnej Odry, przy drodze łączącej Rurzycę ze Szczecinem, ok. 15 km na południowy zachód od Goleniowa. Obecnie (2009) 495 mieszkańców.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego. W 2009 roku połączono osadę Pucice oraz kolonię Pucice-Kolonia w jedną miejscowość o statusie wsi i nazwie Pucice.

Read More

W kierunku zachodnim - Czarna Łąka

Czarna ŁąkaCzarna Łąka (niem. Wilhelmsfelde) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego. W roku 2009 miejscowość liczyła 230 mieszkańców.

Wieś leży w Dolinie Dolnej Odry, ok. 600 m na wschód od jeziora Dąbie, ok. 16 km na południowy zachód od Goleniowa, przy drodze łączącej Lubczynę ze Szczecinem.

Read More

W kierunku zachodnim - Lubczyna

LubczynaLubczyna (do 1945 Lübzin) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów. W latach 1945-1954 i 1973-1976 istniała gmina Lubczyna. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Lubczyna rozwija się przede wszystkim jako wieś turystyczna. Nad jeziorem Dąbie znajduje się szeroka, piaszczysta plaża, ulubione miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Goleniowa i okolic. Kąpielisko jest strzeżone, znajduje się tutaj akwarama i przebieralnie. Obok znajduje się port jachtowy i przystań.

Read More

W kierunku południowym - Załom

ZałomZałom (do 1945 Arnimswalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Goleniów, położona w Dolinie Dolnej Odry, na skraju Puszczy Goleniowskiej, ok. 2 km od jeziora Dąbie, przy drodze Lubczyna – Szczecin, administarcyjnie bezpośrednio graniczy z miastem Szczecinem.

Nieopodal wsi znajduję się uroczysko Trzebuskie Łęgi, gdzie znajduje się dawne osiedle rybackie. Obecnie są tam 3 domy mieszkalne i budynki gospodarcze, a Trzebuskie Łęgi (miejscowość) są używane jako nazwa tego osiedla.

Read More

1% podatku dla Oliwii

Podatek 1 procent dla Oliwii

Reklama

Wieści z okolicy

Źródła nie znaleziono

Statystyka

Odsłon artykułów:
2959052