Gmina Goleniów jest wydawcą zbioru map Goleniowa, okolic i Pomorza. W poniedziałek 02 sierpnia ukończony został jego druk.
Wewnątrz atlasu hobbyści i pasjonaci historii Goleniowa znajdą dokumenty raczej niezbyt powszechnie znane i dostępne. Obejrzeć będzie można m.in.:
- szwedzkie mapy katastralne z lat 1692-1709, obecnie przechowywane w Archiwum Krajowym w Greifswaldzie,
- mapy ze zbioru Archiwum Państwowego w Szczecinie, w tym mapa znacznych obszarów obecnej Gminy Goleniów z około 1561 r.
- mapy z Archiwum Map Zachodniej Polski,
- mapy z Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego,
- plany Goleniowa, których autorem jest były mieszkaniec miasta Paul Hermann Bastian,
- plany walk na terenie Gminy Goleniów i o miasto w marcu 1945 r.
W zbiorze znajduje się także słownik nazw fozjograficznych, obejmujący obszar Gminy oraz fragmenty powiatu goleniowskiego. Na pewno cenną pomocą w odczytaniu planów Goleniowa z okresu przedwojennego będzie służył zamieszczony spis ulic. W spisie znajdują się nazwy ulic z okresu niemieckiego, zarejestrowano zmiany dokonywane w okresie powojennym oraz umieszczono nazwy całkowicie współczesne.
Atlas ukazał się w cyklu „Biblioteka wiedzy o Goleniowie” w nakładzie 500 sztuk, a jego autorem jest niestrudzony badacz dziejów Ziemi Goleniowskiej Józef Kazaniecki. Od wtorku 10 sierpnia będzie można atlas zakupić w Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wolińskiej za 73,60 zł. Wprawdzie będzie on rozprowadzany „po kosztach”, lecz cena z uwagi na charakter wydawnictwa nie mogła być niestety niższa.